Jsou tři, je jim kolem třiceti, společně fungují čtyři roky a svorně prohlašují, že beton má duši. Díky nim totiž směs cementu a vody ožívá v nejrůznějších předmětech, například jako šperky, umyvadla, šaty nebo konferenční stolky. Soutěž Global Enterpreneurship Week 2014 firmu Gravelli, která drží celosvětový patent na průhledný beton, zařadila do první desítky nejnadanějších firem v Česku.

Českou firmu Gravelli tvoří tři mladíci: osmadvacetiletý inženýr Jiří Peters, o tři roky starší designér Tomáš Vacek a pětadvacetiletý marketér Ladislav Eberl. Spojuje je jediné: láska k chladnému betonu, z něhož vytvářejí  téměř vše, nábytkem počínaje a šperky konče.  A všichni tři říkají, že beton je výjimečný přírodní materiál, po kterém bude poptávka vždy, bez ohledu na módní trendy.

Betonové umyvadlo. Foto: Gravelli

Betonové umyvadlo. Foto: Gravelli

To, že jejich betonové vychytávky získávají na prestiži, svědčí i zakázky, které mají za sebou. Mezi nejznámější patří interiérové vybavení pražského Tančícího domu nebo společenské centrum Fora Karlín, kde vytvořili projekt tří barů z jejich průhledného betonu.

Všechno začalo překvapivě na modelingovém castingu, kde se potkal Jiří s Ladislavem. Padli si do oka, slovo dalo slovo a při hodinových frontách měli dost prostoru pro uvažování nad smyslem jejich počínání a také nad nějakou zářnější budoucností, kde by mohli vytvořit něco, co má cenu.

„Tak přišel nápad na založení našeho společného podniku, který pro nás v tu dobu představoval spíše výzvu a zajímavou možnost, která se měla vyzkoušet,“ vzpomíná na začátky Ladislav Eberl. Téměř hned poté pozvali do svého dvoučlenného týmu designéra Tomáše Vacka a mohlo se začít. Za necelé čtyři roky patří firma tří mladíků z generace Y do první desítky nejnadanějších firem v Česku, kam ji zařadila soutěž Global Enterpreneurship Week 2014.

„Kolega Jiří Peters se betonu věnoval už při studiu na ČVUT v Praze, kde vyvinul několik výjimečných postupů, díky kterým může mít i beton poměrně tenkou stěnu od patnácti milimetrů a dobrou odolnost povrchu,” vypráví Eberl.

Přečtěte si celý příběh firmy Gravelli: Jak se chystají betonové šaty? Jaké mají nejnovější plány? A jak s betonem pracují? Podrobnosti v magazínu MY89 zde »

Základní myšlenka Gravelli pak vznikla ve chvíli, kdy se tři podnikatelé pro tyto nové vlastnosti betonu snažili najít nějaké praktické využití. Měli v rukou materiál, který má ráda řada architektů, ale kvůli jeho hmotnosti a náchylnosti povrchu k zašpinění ho nemohli používat pro interiérové účely v nějaké větší míře. „Rozhodli jsme se to změnit, dát jim nové možnosti, které mohou ve své práci využít,“ říká marketér.

A změnili toho hodně, z betonu totiž vyrábějí všechno možné – nábytek, šperky, exkluzivní oblečení. „Zaměřujeme se na objekty, které se stávají dominantou místnosti. Máme v nabídce kolekci betonových umyvadel, krásných jídelních stolů a dalšího vybavení domácnosti. Jako ukázka toho, kam se dá s betonem zajít, slouží betonové šperky – prsteny, náušnice, které jsou zpracované do nejmenšího detailu a uspokojí každého, kdo má rád hezky odvedené řemeslo ve spojení s použitím originálních materiálů,“ ukazuje Ladislav Eberl jejich výrobky.

Bytové doplňky z betonu. Jak se vám líbí? Foto: Gravelli

Bytové doplňky z betonu. Jak se vám líbí? Foto: Gravelli

Sdílet článekTweet about this on TwitterShare on Facebook
Předchozí článek

Rok 2015: CSR projekty, které stojí za zapamatování

Následující článek

Charita sv. Alexandra pořídí pro svou chráněnou stolařskou dílnu olepovačku hran

Ivana Ašenbrenerová

Ivana Ašenbrenerová

Pracovala v Mladém světě, v časopise Maminka či Marianne.cz. Je autorkou knihy Co dělat, když dítě, spoluautorkou knihy Aromaterapie v životě ženy a Velké knihy o mateřství. Zajímá se o zdravý životní styl, alternativní medicínu, psychologii a vše, co je mezi nebem a zemí. Jako typický Blíženec ráda mluví, směje se a bez humoru si neumí představit život. Nejraději relaxuje při čtení, hudbě, vaření, na kole nebo s kamarádkami. Má tři syny, díky kterým každý den zjišťuje, že mateřství je úžasné dobrodružství, které nikdy nekončí.