Do prestižní vědecké soutěže pro studenty, vědce a pedagogy technických a přírodovědných oborů – soutěže o Cenu Wernera von Siemense – se letos přihlásil rekordní počet zájemců. Autoři nejlepších prací získají finanční odměny v celkové výši přes milion korun.

Cena Wernera von Siemense každoročně oceňuje nejlepší studenty, pedagogy a vědecké týmy. V letošním 18. ročníku jsou ceny udělovány v pěti vyhlašovaných kategoriích a dvou zvláštních oceněních: pro nejlepší absolventskou práci napsanou ženou a za překonání překážek při studiu.

Cena Wernera von Siemens. Foto: Siemens

Cena Wernera von Siemens. Foto: Siemens

“Letos se do soutěže přihlásilo téměř 300 studentů, vědců a pedagogů z technických a přírodovědných oborů,” uvedla společnost Siemens v tiskové zprávě. “Zapojilo se více než 20 českých vysokých škol, a to nejčastěji z Prahy, Ostravy a Brna.”

Asi čtvrtinu všech přihlášených tvoří ženy, které český Siemens podporuje v jejich zájmu o vědu a výzkum prostřednictvím speciálního ocenění.

Nejvíce zájemců se přihlásilo do soutěžních kategorií o nejlepší diplomovou a disertační práci, více než dvě třetiny ze všech přihlášených. O titul nejlepšího pedagogického pracovníka bude letos soupeřit 14 nominovaných. “Novinkou ročníku je i Ocenění za překonání překážek při studiu, o které se uchází celkem 12 vybraných kandidátů, kteří navzdory zdravotnímu postižení či znevýhodnění, dokázali překonat řadu překážek a dosáhli mimořádných studijních nebo výzkumných výsledků,” stojí v tiskové zprávě.

18. ročník Ceny Wernera von Siemense přilákal letos také více zájemců z krajských univerzit. Kromě tradičně silného zastoupení pražských, brněnských a ostravských vysokých škol, se nejvíce studentů přihlásilo v Plzni, Pardubicích či Liberci.

Vítězové Ceny Wernera von Siemense budou vyhlášeni 4. února 2016 na slavnostním ceremoniálu v Betlémské kapli. 

Siemens v rámci soutěže každoročně spolupracuje s představiteli vysokých škol a Akademie věd ČR, kteří jsou garanty jednotlivých kategorií a podílejí se na vyhodnocení nejlepších prací.

Záštitu nad udílením cen tradičně drží Ministerstvo školství a Ministerstvo průmyslu a obchodu. V letošním roce záštitu soutěži udělil také Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace pan Pavel Bělobrádek.

V předchozích sedmnácti ročnících soutěže již bylo oceněno 291 studentů, pedagogů a vědců. Formou finančních odměn Siemens podpořil české školství a vědu celkovou částkou dosahující osmi milionů korun. Cena je pravidelně vyhlašována v rámci dlouhodobé snahy a podpory společnosti Siemens o zintenzivnění dialogu mezi státním a soukromým sektorem v oblasti vědy, výzkumu, vývoje a vzdělávání.

Sdílet článekTweet about this on TwitterShare on Facebook
Předchozí článek

Zaměstnanci ujeli vypůjčenými elektromobily 15 tisíc kilometrů

Následující článek

ŠKODA AUTO se zaměstnanci podporuje neziskové organizace

Editor

Editor