Radim Passer, jeden z nejbohatších mužů v Česku, se rozhodl znovu dostat pouze do vlastních rukou projekt BB Centra v pražské Michli. Jeho společnost Passerinvest Group zahájila odkupy kancelářských budov, které v oblasti Baarova – Brumlovka (odtud název BB) před časem postavila a rozprodala. Byznysmen chce tímto krokem znovuoživit plán “města ve městě”.

V komplexu budov, které začala Passerova skupina připravovat už v roce 1992 a stavět na sklonku roku 1996, se dnes nachází jádro tuzemských IT podniků. Sídlí tu O2 Czech Republic, Hewlett-Packard, Microsoft, ale i několik ústředí bank, Škoda Auto či ČEZ.

BB Centrum. Foto: passerinvest.cz

BB Centrum. Foto: passerinvest.cz

Celý projekt BB Centra byl původně naplánován na 17 etap, nedokončený je zatím plán na několik rezidenčních a kancelářských domů, hotel, dvouhektarový park či tři nová náměstí. Skupina odhadla, že celkové náklady na realizaci centra překročí cca 21 miliard kroun.

Jak uvedla ve svém pondělním vydání MF Dnes, Radim Passer chce projekt dotáhnout. Rozhodl se zpátky odkoupit budovy, které v minulosti Passerinvest Group prodala investorům. Takových je devět. Výkup se už podařil u dvou z nich, o dalších dvou se jedná.

“Byli bychom rádi, aby zhruba v polovině roku byla transakce hotová. A věřím, že by v letech 2016 až 2017 ještě k dalším zpětným odkupům mohlo dojít. Kdyby šlo všechno dobře, tak si myslím, že by se nám celý odkup v nejbližších třech letech podařil,” řekl listu Passer.

Proč vykupuje, co jednou prodal? “Chtěli bychom vytvořit produkt zajímavý pro dlouhodobé investory. A současně vytvořit živý městský celek, který není jen o kancelářích. Z těchto důvodů preferujeme, aby všechna aktiva byla součástí Passerinvest Group,” citovala Mf Dnes většinového majitele developerské společnosti.

Kvůli odkupům nedávno navýšil základní kapitál Passerinvest Group. Předpokládá, že až projekt dokončí, znovu do něj vpustí investory, v rozhovoru pro deník zmínil možnost jít na burzu.

Mf Dnes připomněla, že Passer coby hluboce věřící křesťan nechal v areálu BB postavit i několik neziskových budov: kostel se společenským centrem, křesťanskou školu a školku. Byznysmen by rád postavil ještě Muzeum Bible. Na tyto projekty jdou však soukromé Passerovy peníze, nefinancuje je Passerinvest Group. “Nebylo by to fér vůči těm menšinovým akcionářům, kteří nesdílejí tyto hodnoty,” sdělil v rozhovoru Passer.

Sdílet článekTweet about this on TwitterShare on Facebook
Předchozí článek

Česká pošta ušetřila díky CNG už 50 milionů korun

Následující článek

ŠKODA Superb je Autem roku 2016 v České republice

Editor

Editor