V letošním jubilejním 15. ročníku Magnesia Litera bude bojovat nejen 347 knih, ale také desítky blogů. V nejmladší kategorii výročních literárních cen, Magnesia blog roku, změří spisovatelský talent čeští blogeři. Hlasování o nejlepšího proběhne dvoukolově: Finálovou šestici vybere odborná porota, vítězného blogera pak veřejnost. Tím mu umožní cestu mezi publikující spisovatele, neboť Magnesia vítězi přispěje 50 000 Kč na knižní vydání blogu. Loňská vítězka a autorka blogu „Kafe a cigárko“, Marie Doležalová, uspěla i jako knižní autorka. Její stejnojmenná kniha se stala bestsellerem a letos je přihlášená v kategorii objev roku.

Již druhým rokem budou o umístění v cenách Magnesia Litera bojovat i blogeři. O nejlepší literární počin psaný on-line se utkají v kategorii Magnesia blog roku, v níž loni zvítězila mladá česká herečka Marie Doležalová se svým blogem „Kafe a cigárko“. Příběhy s podtitulem „historky z hereckého podsvětí“ vyšly v listopadu knižně a staly se předvánočním trhákem. Kniha je letos přihlášena do soutěže Magnesia Litera, a sice do kategorie hodnotící objev roku.

Z vítězky ceny „Magnesia blog roku“ rovnou mezi nejlépe prodávající knižní autory

„Nominace na Magnesii blog roku v loňském roce pro mě bylo něco úžasného. Když jsem seděla v sále, tak jsem byla velmi nervózní a prožívala jsem to. Ocenění mi pomohlo k tomu, že se o mém blogu začalo více mluvit a přivedlo mi to na blog nové čtenáře. Knihu jsem plánovala vydat v každém případě, ale to, že jsem šla do vydavatelství již s počátečním finančním vkladem, nám umožnilo, abychom vytiskli hezčí knihu a také to, že část ze zisku pak mohla jít na charitativní účely,“ vzpomíná Marie Doležalová, autorka blogu a knihy „Kafe a cigárko“.

Knižní vydání blogu podpořily Karlovarské minerální vody a jejich přírodní minerální voda Magnesia částkou 50 000 korun a pootevřely tak autorce dveře k úspěchu. Za necelé dva měsíce se prodalo více než 25 tisíc výtisků a dva tisíce e-knih. „Těším se, že i letos se nám podaří mezi blogery najít talentovaného spisovatele a že ho budeme moci podpořit v dalším snažení,“ říká Alessandro Pasquale, generální ředitel Karlovarských minerálních vod.

Karlovarské minerální vody jsou již dlouhodobě partnerem české kultury. Pomáhají zviditelnit a ocenit významné počiny v divadle, filmu i literatuře. Podporu přitom směřují i do finančně podhodnocených oblastí, na které se často zapomíná, a to i přes jejich značnou společenskou hodnotu. To je případ i české literatury či podpory mladých talentů, kterým největší český výrobce minerálních vod také pomáhá v rozvoji. „Mezi mladými lidmi, často ještě studenty, se skrývá mnoho budoucích talentovaných filmařů či spisovatelů a jsem rád, že jim můžeme pomoci nastartovat jejich budoucí kariéru,“ upřesňuje Pasquale.

Slavnostní ceremoniál se i letos uskuteční v prostorách Nové scény Národního divadla. V úterý 5. dubna 2016 ho bude od 20.15 hodin vysílat v přímém přenosu ČT Art. K jubilejnímu patnáctému ročníku si soutěž Magnesia Litera nadělila dárek v podobě nové sošky pro vítěze. Tvář stylizované kovové knihy vdechl ceně designér Jakub Berdych ze studia Qubus.

Sdílet článekTweet about this on TwitterShare on Facebook
Předchozí článek

V Novém Boru vyrábějí karafy, které zachraňují životy v Africe

Následující článek

Za nejlepšími sportovními a kulturními zážitky budou lidé nyní mířit do OSTRAVAR ARÉNY

- RegioBiz -

- RegioBiz -

Informační portál o dění v českých a moravských firmách s důrazem na jejich veřejné aktivity