Koupíte stroj na výrobu briket, a pak zjistíte, že z něj brikety nepadají, protože vás prodejce napálil. Jenže v tom máte  jmění a na krku úvěr, který musíte splácet. A tak koumáte, co s tím. Majitel rodinné firmy z Rožnova pod Radhoštěm Miroslav Šupler  se nevzdal a jeho “zdravé” svíčky jsou oblíbené i v exotických destinacích.

“Ze zoufalství jsem se naštval. A nasypal do stroje na výrobu dřevěných briket, který vůbec nefungoval, místo pilin jen parafínový prášek, který se k nim přidával, aby to lépe hořelo. Přihodil jsem tkaničku od bot a vypadla briketa – moje první svíčka,“ popisuje začátky podnikání Miroslav Šupler, majitel rodinné firmy na Valašsku, která se specializuje na výrobu zdravotně nezávadných svíček.

Foto: Unipar

Foto: Unipar

Jeho firma Unipar sice dnes vyváží svíčky do celého světa, ale pořád podniká na pár metrech čtverečných s pouhými čtrnácti zaměstnanci.

Co se dělo pak, když jste vylisoval první svíčku?

Řekl jsem si, že se nedám, úvěr splatím, jen místo briket budou svíčky. Lis jsem koupil v roce 1991, první svíčku určenou pro obchod jsem vylisoval v březnu 1992 a od té doby jedeme.

Vy jste se v podnikání taky spálil, že?

To byly začátky bez telefonu. Dnes si to málokdo umí představit, ale já si zaregistroval firmu, začátek devadesátých let to byl, kdo pamatuje, ví, že ani pevné linky nebyly, protože telefonní společnost měla monopol, a rozhodně se nepřetrhla s jejich zaváděním. A já neměl jak nabírat objednávky.

Ty chodily, ale bylo nepraktické běhat je pořád vyřizovat do budky na rohu. Tak jsem se domluvil s kamarádem, který telefon měl, že to pro nás bude dělat. Zkrátím to, protože už je to dávno pryč – tak trochu si dělal na sebe a já to zjistil náhodou. Ale jak říkám, je to pryč a já se minulostí nezabývám.

Jak jste dospěl k tomu, že chcete vyrábět svíčky, které neškodí zdraví?

To je jednoduché. Já se na všechno dívám poměrně prakticky. Co chcete od svíčky? Ta má prostě dobře hořet a prospívat člověku, udělat pohodu. Bohužel, když si člověk koupí běžnou svíčku, tak má spíš trauma. Čadí to, smrdí to, kouří, rozteče se nebo nedohoří.

Přečtěte si celé interview v magazínu MY89:
» Nejdřív naletěl, teď vyrábí “zdravé” svíčky, které kupují luxusní hotely v Dubaji

Brzy jsem zjistil, že klasický parafín je na svíčky nevhodný. Při hoření vznikají saze, oxid uhličitý a navrch je tam olej a síra. Hledal jsem něco, co síru neobsahuje. A našli jsme materiál hydrokarbon.

Prosím? To existuje?

Tak jsme si to pojmenovali my. Je to jednoduchý uhlovodík, tak je to prostě hydro-karbon. Při hoření vzniká jen minimum oxidu uhličitého a vodní pára.

Proč jste hledal jiný materiál, než běžně používají ostatní výrobci?

Protože mě rozčiluje, když se všechno podřizuje zisku. Ano, dál se po celém světě prodávají palmové svíčky, ale ty firmy neřeší zdraví lidí. Ty svíčky neslouží pro užitek člověka, ale pro obohacení už tak dost bohatých firem. A to já nemám rád.be přirozeně.

Sdílet článekTweet about this on TwitterShare on Facebook
Předchozí článek

50 000 návštěvníků společně oslavili 173. výročí piva Pilsner Urquell

Následující článek

Příběh firmy MagsBags. Tady se šijí ekologické svačinové sáčky a ubrousky

Petrášová Lenka

Petrášová Lenka

Je redaktorkou MF DNES, která je její srdeční záležitostí už od dvaceti let. Píše o zdravotnictví a už léta se také snaží upozorňovat na problémy seniorů. Volný čas proto věnuje organizaci Elpida, která vydává časopis Vital Plus pro seniory a vůbec pro ně podniká řadu aktivit.
Jinak se snaží žít tak, aby kolem zůstal svět, v jakém bude šťastně žít i její dcera - například "prudí" celé příbuzenstvo kvůli třídění odpadu, baleným vodám, vyhazování potravin, zdravému životnímu stylu za pomoci biopotravin a podporování českých farmářů, nebo kvůli dobrovolnému úklidu veřejných prostranství na sídlišti.
Relaxuje vařením, hrabáním se v hlíně, lezením po horách nebo jízdou na motorce.