V České Kamenici se v pátek otevřel nový pivovar. Jak napsala Mf Dnes, jeho majitelé, manželé Kotoučovi, do něj investovali 30 milionů korun.

Pivovar se nachází v chráněném památkovém objektu – pivo se tu totiž vařilo už v 17. století. Původní pivovar byl podle dobových záznamů založen před rokem 1640. V polovině 18. století však vyhořel a opraven byl až v roce 1761. V 19. a 20. století prošel velkými proměnami a od poloviny minulého století ho využívali zemědělci.

Chátrající objekt koupili manželé Kotoučovi. Do domu, který spadá do památkově chráněných objektů, investovali manželé Kotoučovi 30 milionů korun, polovinu pokryla evropská dotace.

“Zatím jedeme ve zkušebním provozu, ale lidé si to u nás můžou prohlédnout při dnech otevřených dveří 4. a 5. září. Plný provoz se rozjede v listopadu a to už bude fungovat i naše pivnice,“ řekl Mf Dnes spolumajitel pivovaru Jan Kotouč.

Pivovar manželů Kotoučových v České Kamenici. Foto: http://www.i-noviny.cz

Pivovar manželů Kotoučových v České Kamenici. Foto: http://www.i-noviny.cz

Den otevřených dveří proběhl u příležitosti Mariánské pouti, návštěvníci mohli ochutnat speciál – tzv. Kamenickou podkovu. “Je to naše první pivo a my potřebujeme, aby nám přineslo štěstí, a to přece podkova nosí,” řekl deníku Kotouč.

Manželé věří, že s novým pivem v kraji uspějí. “Máme vynikajícího sládka s dlouholetými zkušenostmi z velkého a známého pivovaru. Jsem rád, že kývl na naši nabídku,” sdělil Kotouč.

Po silnější dvanáctce mají majitelé v plánu vařit i desítku, jedenáctku a speciály.

Chtějí být malým, rodinným pivovarem, proto chtějí ročně vařit „jen“ něco málo přes tři tisíce hektolitrů piva. Zatím je tu k vidění jen pivovar, ale v budoucnu by měla přibýt i restaurace. Manželé Kotoučovi také chtějí do objektu přesunout vlastní palírnu a moštárnu, kterou vedou už dvaadvacet let.

Sdílet článekTweet about this on TwitterShare on Facebook
Předchozí článek

ČSOB vypsala dva miliony na projekty, které zlepší finanční gramotnost

Následující článek

Zažít město jinak. Jak? Města chystají sousedské slavnosti

Daniel Severa

Daniel Severa