Lesní školky jsou kontroverzní téma. Jsou lidé, kteří jim nemohou přijít na jméno, a pak ti, kdo by jinam své děti nedali. V Palkovicích na Frýdecko-Místecku si mladá žena zřídila nejen lesní školku, ale od září i první tři ročníky školy základní. Jako přístřeší slouží dětem jurta, ale nejvíc času si užívají venku. A Ivana Cviková má plno, i když každé z dětí může ve školce či škole strávit jen tři dny v týdnu.

Vůbec poprvé jedu vyzvednout tříletého vnoučka Matyáše do lesní školky v Palkovicích na Frýdecko-Místecku. Venku poprchává a já už od rána šílím, protože si neumím představit, že tam můj chlapeček někde v dešti trpí a nemá se kam schovat. Vždyť jsem o tom četla na internetu, poslanci to chtěli dokonce zrušit. “Chudáček, běhá tam někde zablácený, je mu zima a určitě pláče,” honí se mi hlavou.

Přijíždím k Bezince, jak se toto zařízení jmenuje, a s obavou se blížím k jurtě, která je hlavním zastřešeným objektem v celém areálu. Je tady nějaký rozbahněný kopec, nedodělaný chodník, tak nějak chmurno. Očima hledám mezi hrajícími si dětmi v pláštěnkách Matyáška, ale nevidím ho. Nějaká žena, asi učitelka, se na mě usmívá a říká, že spí. Spí? Vždyť doma nikdy spát nechce. Navíc jsou už čtyři hodiny odpoledne, takže bych spíš čekala, že bude stát u vrátek, plakat a zoufale hledět na parkoviště, jestli už pro něho někdo jede.

Přečtěte si celou reportáž Marie Stypkové v magazínu MY89:
Veterinářka zřídila netradiční školku a školu v jurtě

Vcházím pomalu do jurty. Pořád hledám vnoučka, ptám se a kdosi ukazuje na zem. Matyáš spí na matraci, kolem něho pobíhají ostatní děti. Jak může v tom kraválu spát? Sedám si k němu na zem a pozoruji ruch kolem sebe. Některé děti si u vedlejšího stolečku kreslí, jiné skáčou na záda paní učitelky, která jim dělá koně, další na terase svačí. Nikdo mě z jurty nevyhazuje, jsou tady i další maminky a tatínkové.

Dokončení v magazínu My89.cz

Sdílet článekTweet about this on TwitterShare on Facebook
Předchozí článek

Propagátorka kohoutkové vody vymyslela prototyp láhve, v níž se snoubí ekologie s módou

Následující článek

Dobrovolníci ze Žďáru sázeli zeleň okolo místního rybníka

Jakub Unger

Jakub Unger