Skupina Penta Investments, která loni razantně vstoupila do mediálního byznysu na Slovensku, začala překreslovat svět médií i v České republice. Koupila 100 % podíl ve vydavatelství Vltava-Labe-Press, což znamená, že ovládla 71 regionálních deníků Deník a několik týdeníků.

Stalo se tak ve stejném týdnu, kdy Mladá fronta Dnes ze stáje Mafra Andreje Babiše oznámila, že přechází na jednosešitové vydání. Až doposud měl nejčtenější seriozní deník sešity minimálně dva, přičemž druhý byl věnovaný regionální příloze. Mf Dnes má krajskou redakci v každém regionu a fakt, že jim “ruší” výkladní skříň, může pozici listu v regionech oslabit.

Investiční skupina Penta. Foto: pentainvestments.com

Investiční skupina Penta. Foto: pentainvestments.com

Naopak Penta, jakmile jí Antimonopolní úřad koupi vydavatelství Vltava-Labe-Press posvětí, hodlá regionální noviny masivně rozvíjet.

“Deníky i ostatní aktiva VLP group jsou pro nás zajímavou a dlouhodobou investiční příležitostí zejména pro obchodní synergie s našimi firmami orientovanými na koncového zákazníka. Samotnému vydavatelství chceme zajistit finanční stabilitu a rozvoj, který bude sledovat současné moderní trendy. Jasnou prioritou je pak další posilování významu Deníků v regionech,” uvedl investiční ředitel Penty Zdeněk Kubát.

Kromě regionálních Deníků získala Penta od německého koncernu Verlagsgruppe Passau také tiskárnu Novotisk. Server Mediaguru uvedl, že součástí akvizice je také 51% podíl ve společnosti Astrosat, která vydává časopisy Květy, Vlasta, Story, TV magazín a National Geographic Česko, dále 70 % ve společnosti Česká distribuční, 35 % v distribuční firmě PNS a 30 % ve zprostředkovateli webové reklamy AdActive.

Na Slovensku působí skupina přes společnost News and Media Holding, patří jí například deník Plus jeden deň, týdeník Plus 7 dní, Centrum.sk, Aktualne.sk. Největší poprask nastal, když si Penta pořídila podíl ve vydavatelství Petit Press, které vydává deník Sme. Část redakce na protest odešla a založila si nezávislé noviny DennikN.

Po schválení ÚOHS se pak definitivně z Česka stáhne poslední německý vlastník tisku. “Tato transakce nám totiž umožní se více soustředit na německý trh, kde chceme pokračovat v dalším růstu,” uvedla v tiskové zprávě generální ředitelka Verlagsgruppe Passau Simone Tucci-Diekmannová.

Sdílet článekTweet about this on TwitterShare on Facebook
Předchozí článek

Pride Business Forum 2015: Přijďte si poslechnout osobnosti světového byznysu

Následující článek

Letiště Václava Havla Praha zlevňuje stravování, otevře nové restaurace

Editor

Editor