Po stopách ruského byznysu na Karlovarsku: Když se přestane dařit

Není to klišé: ruský byznys je hned po Praze nejhustěji přítomen v Karlovarském kraji. Na rozdíl od regionů, kde sídlí maximálně jedna či dvě významné firmy s ruskými vlastníky, v lázeňském kraji takových – s tržbami přesahujícími 25 milionů korun – najdete devět.

Redakce Neovlivní.cz se pokusila zmapovat, jak se společnostem daří. Srovnat přímo v terénu údaje z finančních výkazů s realitou. A ta není vždy růžová. Jako v případě zanikající HAAS & CZJZEK, obchodní společnosti s.r.o. z Dalovic u Karlových Varů, která léta obchodovala s porcelánovými, keramickými a skleněnými výrobky.

Bývalé sídlo společnosti HAAS & CZJZEK. Foto: Marie Benetková

Bývalé sídlo společnosti HAAS & CZJZEK. Foto: Marie Benetková

Nejprve se vraťme do minulosti. Konkrétně do roku 1993, kdy stejnojmennou společnost založilo pět společníků. Mezi ně patřila také už neexistující HAAS & CZJZEK, První porcelánová manufaktura v Čechách, spol. s r.o., která vlastnila známou porcelánku v Horním Slavkově.

Společníci, podíly a jednatelé společnosti se různě obměňovali. V roce 2010 pak podíly odkoupil ruský občan Igor Ermanov a pražská firma J A P Y Cross, s.r.o., do minulého srpna vlastněná právě Ermanovem, která se zabývala službami v oblasti mezinárodní kamionové dopravy se specializací na vývoz do Ruska.

Od začátku své existence se společnost zabývala tuzemským prodejem porcelánu nejen z Horního Slavkova.

Před časem ale doprodala zásoby zboží a s obchodováním skončila, jak se lze dočíst na jejích webových stránkách: “Na základě rozhodnutí majitele firmy Haas & Czjzek, obchodní společnost s r.o. dochází k restrukturalizaci společnosti. Ta po 20-ti letech opouští velkoobchodní činnost v oboru porcelán – sklo a bude podnikat zcela v odlišných oborech.”

Bývalé sídlo společnosti HAAS & CZJZEK. Foto: Marie Benetková

Na místě bývalého obchodníka s porcelánem sídlí čtyři jiné firmy. Foto: Marie Benetková

Podle slov jednoho ze zakládajících společníků a bývalého jednatele Václava Říhy jsou to tři roky, co společnost ukončila prodej a od té doby už nevyvíjí žádnou činnost. “Bylo to z rozhodnutí majitelů. Po krizi už firma neměla takový zisk jako předtím,” dodává Říha.

Zda firma plánuje podnikat v jiných oborech a v jakých, se nepodařilo zjistit. Kontaktovat nelze ani firmu J A P Y Cross, s.r.o., ani jejího nového vlastníka a jednatele – slovenskou firmu offline.sk s.r.o.

Ani v sídle firmy HAAS & CZJZEK, kterou udává obchodní rejstřík, se nedá zjistit prakticky nic. Starší halu v malé průmyslové zóně poblíž Karlových Varů v obci Dalovice, kde firma sídlila od roku 2002, v polovině roku 2014 prodala. Místo ní tu teď sídlí čtyři jiné společnosti nových majitelů objektu.

 

Seriál Stopy ruského byznysu:

» O projektu: Co víme o ruském podnikání v Česku
» Infografika: Jak je ruský byznys v Česku rozprostřen?
» TOP 7: Ruští podnikatelé s největším vlivem v Česku
» Grafika: Ruský byznys v Ústeckém kraji
» Jak Rusové z Kadaně expandují do světa: “Nač reklamu? Nás výrobci znají”
» Grafika: Ruský byznys v Libereckém kraji
» Grafika: Ruský byznys v Plzeňském kraji
» Pilsen Steel? To je nešťastný případ, takový vřed kraje
» Grafika: Ruský byznys v Královéhradeckém kraji
» Je tu klid na život i podnikání. Proč dal byznysmen přednost malé české obci před Ruskem
» Grafika: Ruský byznys v Pardubickém kraji + příběh společnosti Technolen

 

Projekt podpořily:Nadace Open Society Fund Praha

osf

CRIF – Czech Credit Bureau
CRIF-czech_logo