Jsou to už čtyři roky, co chátrající zámek ve Vrbičanech na Litoměřicku koupila soukromá společnost Sempra. Pořídila si stavbu prolezlou plísní, s rozvalenými schodišti a dírami v podlahách. Zámek chátral, protože o něj stát neměl zájem. To se teď změnilo.

Novým kastelánem zámku ve Vrbičanech se před třemi měsíci stal Petr Rasken Chaloupka, který zkušenosti sbíral na zámku Stránov na Mladoboleslavsku.

“Vrbičany jsem si vybral proto, že mají budoucnost a příslib oživení. Ale i zajímavou minulost. Víte, že se tu po nezdařeném atentátu na Hitlera v roce 1944 zastřelil baron von Hartrot? Bylo to v jedné z koupelen. Udělám si z ní pracovnu,” popsal svou novou misi pro severočeskou přílohu Mf Dnes.

Teď se chce spolu s majitelem objektu Jiřím Šmídem o zámek postarat a navrátit Vrbičanům život. “Já mám plánů a vizí spoustu, majitel mě musí držet při zemi. Základní představu ale už máme. Část zámku bude sloužit výstavám, v části bude kavárna a chybět nebudou ani ubytovací kapacity pro nenáročné turisty nebo pro lidi, kteří k nám přijedou pořádat kulturní akce,” popsal ve zmiňovaném rozhovoru Chaloupka.

Zatím je otevřeno šest místností, ve kterých se vyskytuje výstava kočárků, modelů hradů nebo fotografie Idy Homolové. Dále je prý v plánu zřídit např. výstavu trampingu, kuriozit a ve sklepě expozici, která by provázala světem medu a medoviny. Nový vlastník nezapomíná ani na děti, na které bude čekat spousta tajných komůrek a chodeb. Nejprve se však budou muset zprovoznit toalety. Na zámku chybělo také spousta vybevení, které se shání, kde se dá.

K zámku patří zámecký park. “Ten už se podařilo důkladně prosekat, rád bych obnovil rybníček a vyhlídkovou terasu… Přemýšlím také o tom, že by v parku byly lavičky s malou knihovnou,” uvedl pro Mf Dnes Chaloupka.

A kdy se návštěvníci dočkají novinek? “Ještě v létě ale opravíme zimní zahradu a pak přijde na řadu kavárna. Záleží samozřejmě na penězích. Na rekonstrukci střechy se sice podařilo získat dotaci, ale většinu současných oprav památky majitel platí ze svého. Nezahálíme, a než se podaří získat evropské peníze, tak budeme opravovat vlastními silami, co se dá.”

Sdílet článekTweet about this on TwitterShare on Facebook
Předchozí článek

Pivovar Lorec v Kutné Hoře má nového vlastníka

Následující článek

ČEZ: Lesní divadlo v lesoparku Debř se dočkalo svého otevření

Daniel Severa

Daniel Severa