V areálu malého statku v obci Jílovice na Českobudějovicku se už druhý měsíc vaří místní pivo. Za novou značkou na pivním trhu – jílovickým ležákem – stojí podnikatel Jan Wünsch, který se rozhodl obnovit tradici vaření piva v obci.

Jak to celé začalo? Stěhováním rodiny Jana Wünsche na jih Čech. “Začalo to jako všechno – jedním velkým snem. Chceme žít na venkově a postavíme si vlastní minipivovar,” uvedl Wünsch.

Pohled do útrob Pivovaru Jílovice. Foto: pivovarjilovice.cz/

Pohled do útrob Pivovaru Jílovice. Foto: pivovarjilovice.cz/

Peníze na nákup zemědělské usedlosti získal prodejem pozemku v Praze. “Poté, co jsme uviděli statek v Jílovicích, jsme věděli, že jinde žít nechceme. Vejdeme se sem všichni. My, kočky a psi, koně, králíci, slepice i kachny… A co je hlavní – je zde prostor pro minipivovar,” popsal začátky na webových stránkách Pivovaru Jílovice.

Po zabydlení vybral pro minipivovar prostor bývalé stáje. “Ten jsme rozvrhli jako prostor pro varnu a prostor ležáckého sklepa. Vše jsme změřili a na papíře vznikl plán, kde budou stát jednotlivé kusy technologie. V prosinci 2O14 začaly stavební úpravy. Vyrovnání zdí, výměna oken, výstavba příčky mezi varnou a sklepem. Nejhorší byla podlaha. Musí být ve spádu k odvodnímu žlabu. Stěny jsme obložili a na podlahu položili čedičovou dlažbu. Všechny stavební úpravy jsme dělali svépomocí,” vysvětluje majitel pivovaru.

Zásadním rozhodnutím bylo vybrat spolehlivého dodavatele technologie. A pak už mohli – 2. června 2O15 – uvařit první várku piva. Dnes produkuje pivovar světlý ležák za 25 korun a výčepní světlé pivo za 24 korun.

“Ještě jsem se nesetkal s negativní reakcí. Naše pivo se v současné době prodává v Borovanském mlýně. Postupně bychom ho chtěli nabízet v šesti až osmi provozovnách,” uvedl Wünsch v rozhovoru pro deník Právo.

Letní otevření nového pivovaru pro veřejnost přilákalo množství lidí; místní věří, že Pivovar Jílovice bude atrakcí, která do vesnice přitáhne turisty. “Jílovické mi opravdu jde k duhu a je skvělé, že máme vlastní pivo,” popsal jeden z místních obyvatel.

 

Sdílet článekTweet about this on TwitterShare on Facebook
Předchozí článek

Kariéra šedinám navzdory: Jak si udržet práci ve vyšším věku?

Následující článek

ČEZ pomůže úspěšnému energetickému start-upu do Silicon Valley

Daniel Severa

Daniel Severa