Fórum dárců zveřejnilo čerstvou statistiku, která ukazuje, jak štědré byly v roce 2014 firemní nadace a fondy. Celkově věnovaly na charitativní projekty 444 milionů korun. Nejštědřejší byly Nadace ČEZ, Nadační fond Avast a Nadace Škola hrou. Ta ovšem letos výrazně dárcovství omezila. Podobně jako ve Velké Británii nebo USA většinu peněz daruje první desítka firemních nadací a fondů. Jen samotná Nadace ČEZ rozdělila téměř 163 milionů. 

„Ačkoliv firemní nadace a fondy tvoří zhruba dvanáct procent z celkového počtu nadací a fondů v Česku, tvoří jejich podíl na darech téměř polovinu,“ uvedla výkonná ředitelka Fóra dárců Klára Šplíchalová.

Jak vyplývá z dat aktuálního průzkumu společnosti InsightLab, očekávají Češi dárcovství také od firem. Analýza, kterou vypracovalo Fórum dárců, ukázala, že firemní nadace a fondy vloni věnovaly 444 milionů na veřejně prospěšné a charitativní projekty.

V České republice v roce 2015 působí 254 nadací a fondů, jejichž zřizovatelem je firma, respektive obchodní společnost, z toho je 96 nadací a 158 nadačních fondů. V porovnání s nefiremními nadačními subjekty jde o 12,3 procenta nadačního sektoru. Proti roku 2003, kdy Fórum dárců udělalo první analýzu firemního nadačního sektoru, se jejich počet zdvojnásobil. Celkem je v Česku zaregistrováno 2070 nadací a fondů – firemních i nefiremních.

⇒ Další podrobnosti k této studii, a detailní informace o stavu v zahraničí, si můžete přečíst v sesterském magazínu MY89  – zde »

Celkem podle dostupných údajů rozdělily sledované firemní nadace a fondy v roce 2014 celých 444 989 743 korun. Největším firemním nadačním dárcem je Nadace ČEZ s více než 162 miliony investovanými korunami. Na druhém místě je Nadační fond Avast s více než 39 miliony a na třetím Nadace Škola hrou, která loni rozdělila přes 25 milionů korun.

Tato Nadace, kterou zřídily firmy Fair Play, Fair Play Trend, VA-Invest, Agentura BJ a Centrum Babylon, ale letos svou činnost výrazně utlumila. “Neposkytuje žádné nadační příspěvky a zvýhodněné balíčky pro školní návštěvy do technického parku a Centra Babylon  se nyní prodávají prostřednictvím Babylonu a IQLandie,” řekla Šplíchalová.

Podobně jako například ve Velké Británii, i u nás tvoří většinu grantových příspěvků od firemních nadací a fondů dary první desítky největších, a to celých 342 milionů korun, s tím, že téměř 163 milionů věnovala nadace ČEZ. Desítku nejštědřejších uzavírá Nadace pojišťovny Kooperativa, která jako poslední rozdělila mezi veřejně prospěšné a charitativní projekty přes deset, konkrétně více než jedenáct milionů.

Fórum dárců každoročně sleduje, jaké oblasti a v jakém rozsahu české nadace a fondy podporují. Data jsou ověřena kontrolou výročních zpráv. Letos organizace sestavila žebříček na základě zaslaných přihlášek a dotazníků, a také zkoumáním veřejně dostupných dokumentů, tedy výročních a finančních zpráv.

Přehled TOP 50 firemních nadací a fondů, 1. část Přehled TOP 50 firemních nadací a fondů, 2. část

Zdroj: Fórum dárců

Sdílet článekTweet about this on TwitterShare on Facebook
Předchozí článek

ŠKODA AUTO již popatnácté vítězem "Českých 100 nejlepších"

Následující článek

Siemens bude do roku 2030 CO2 neutrální

Horáková Petra

Horáková Petra

Šéfredaktorka MY89.cz Petra Horáková se dlouhodobě věnuje tématu odpovědného podnikání. Byla u startu pravidelných příloh Hospodářských novin věnovaných oblasti CSR, účastní se i odborných konferencí a diskusí. Čtyři roky se věnovala projektu TOP 25 žen českého byznysu. Petra začínala svou novinářskou dráhu v polovině 90. let jako redaktorka ostravské přílohy deníku MF DNES.