Lukáš Paderta a Albert Friess žijí na venkovském statku poblíž Berouna a před pár lety se rozhodli, že budou nabízet alternativu k dováženým řezaným květinám. Založili projekt Květinové lahůdkářství. Na zahradě pěstují květiny v souladu s principy ekologického zemědělství bez použití chemických postřiků a umělých hnojiv, nebo je šetrně sbírají v přírodě. Z nich pak vytvářejí malebné kytice.

Lukáš Paderta (vpravo) vystudoval zahradní a krajinářskou architekturu na Mendelově univerzitě v Brně, znalosti si pak prohluboval ve Francii. Albert Friess studoval zahradní a krajinářskou architekturu na University of Columbia v kanadském Vancouveru. Jako dítě vyrůstal na farmě ve Skalistých horách.

Lukáš Paderta (vpravo) vystudoval zahradní a krajinářskou architekturu na Mendelově univerzitě v Brně, znalosti si pak prohluboval ve Francii. Albert Friess studoval zahradní a krajinářskou architekturu na University of Columbia v kanadském Vancouveru. Jako dítě vyrůstal na farmě ve Skalistých horách.

Lukáš Paderta a Albert Friess studovali zahradní a krajinářskou architekturu. Jeden v Brně, druhý ve Vancouveru v Kanadě. Pak se Albert odstěhoval na začátku devadesátých let minulého století do Česka na malý statek v Újezdě na Berounsku a společně s Lukášem začali před pěti lety psát příběh Květinového lahůdkářství.

Chtěli lidem nabízet květiny, které vyrostou v Česku. Proč kupovat řezané kytky, které do země putují tisíce kilometrů a za svou krásou skrývají mnohdy nedůstojné sociální a zdravotní podmínky, za kterých byly vypěstovány v Africe nebo Jižní Americe?

„Podobné pojetí ekologického květinářství s lokálními květinami k řezu existuje už řadu let ve Velké Británii a USA a určitě i v jiných zemích. My jsme tento koncept společně s brněnskými kamarádkami z květinářství Efemér adaptovali na české poměry,“ vypráví o začátcích květinového projektu Lukáš Paderta.

Zahradu začali proměňovat v roce 2010, během roku 2011 pilovali sortiment a fotili první referenční kytice na budoucí web, který spustili v roce 2012. V širší povědomí vešli ale až v roce 2013, a to hlavně díky farmářským trhům, kam zpočátku jezdívali.

Proč se jejich květinářství jmenuje právě „lahůdkové“? Jak říká Lukáš, vybrat vhodný název bylo těžké, protože se chtěli vyhnout slovu květinářství, což se nakonec stejně nepovedlo.

„Pojmenovali jsme se nejprve anglicky, protože Albert je Kanaďan – we grow flowers, tedy lakonicky: pěstujeme květiny. Podtitul byl: vítejte v květinovém lahůdkářství, protože vybíráme z přírody a sortimentu květin, ať již toho zapomenutého, nebo naopak nejnovějšího ‘květinové lahůdky’, které lidé třeba vůbec neznají, nebo si je pamatují pouze z dětství ze zahrady své babičky. No, a nakonec vyhrál podtitul Květinové lahůdkářství,“ vysvětluje Lukáš.  

Přečtěte si celý příběh Květinového lahůdkářství: Na co se nyní jeho autoři zaměřili? A jaké květiny mají nejraději? Co chystají nového? Více zde »

V Lukášově a Albertově květinářství najdete stovky druhů květin – anglických a historických růží, cibulovin, trvalek, letniček, plody a květy keřů, stromů i kořeny. Sortiment je opravdu pestrý. Člověk, který se jednou oddá zahradě, tomu zkrátka propadne.

Všechny pěstují na zahradě ve středních Čechách, která má zhruba tři tisíce metrů čtverečních. Zbytek, který se pěstovat z nějakého důvodu nedá, nebo není nutné pěstovat, sbírají v přírodě. A všechny květiny pěstují naprosto ekologicky, bez použití chemických postřiků a umělých hnojiv.

Zahrada květinového lahůdkářství. Foto: archiv Květinové lahůdkářství

Zahrada květinového lahůdkářství. Foto: archiv Květinové lahůdkářství

Sdílet článekTweet about this on TwitterShare on Facebook
Předchozí článek

Dobročinná aukce Pilsner Urquell pro Centrum Paraple vynesla přes 1 100 000 korun

Následující článek

Šumperská Pomněnka vybaví pokoj snů pro hendikepované děti

Ivana Ašenbrenerová

Ivana Ašenbrenerová

Pracovala v Mladém světě, v časopise Maminka či Marianne.cz. Je autorkou knihy Co dělat, když dítě, spoluautorkou knihy Aromaterapie v životě ženy a Velké knihy o mateřství. Zajímá se o zdravý životní styl, alternativní medicínu, psychologii a vše, co je mezi nebem a zemí. Jako typický Blíženec ráda mluví, směje se a bez humoru si neumí představit život. Nejraději relaxuje při čtení, hudbě, vaření, na kole nebo s kamarádkami. Má tři syny, díky kterým každý den zjišťuje, že mateřství je úžasné dobrodružství, které nikdy nekončí.