Autoři těch nejlepších neziskových nápadů programu PRAZDROJ LIDEM převzali poslední listopadový čtvrtek symbolické šeky v celkové hodnotě 2,5 milionu korun. Peníze, které Plzeňský Prazdroj v předvánočním období rozdělil v okolí pivovaru Radegast už čtrnáctý rok po sobě, opět pomohou veřejně prospěšným projektům v Moravskoslezském kraji.

Využití sluneční energie na Bezručově chatě, nové přírodní hřiště v Beskydech či mezinárodní festival pěveckých sborů. To jsou některé z projektů, které získaly letošní podporu díky grantovému programu Plzeňského Prazdroje PRAZDROJ LIDEM. Celkově získalo finanční ocenění 14 veřejně prospěšných nápadů z Moravskoslezského kraje, které naplnily myšlenku „pro společnou prosperitu“. Šeky si převzali autoři nápadů 27. listopadu ve Frýdku Místku.  V předvánoční době tak symbolický šek na 300 tisíc korun převzal z rukou ředitele pivovaru Radegast Ivo Kaňáka například Jan Havelka, zástupce Klubu českých turistů. Za tuto částku organizace vybuduje na Bezručově chatě na Lysé hoře elektrárnu využívající sluneční energii. Klub českých turistů uspěl i ve veřejném hlasování mezi obyvateli Moravskoslezského kraje a připsal si tak bonusovou částku 50 000 Kč.

Foto: www.prazdroj.cz

Foto: www.prazdroj.cz

Projekty, které získaly finanční podporu, vybírala nejen odborná porota a veřejnost, ale také zaměstnanci pivovaru Radegast. Ti nejvíce podpořili výstavbu nového venkovního přírodního hřiště u turistické chaty Prašivá.  „Prašivá je na dohled od našeho pivovaru a je oblíbeným cílem našich zaměstnanců, místních obyvatel, ale i lidí, kteří do Beskyd přijíždějí trávit volný čas. Zlepšení prostředí na vrcholu určitě pomůže přilákat ještě více lidí a pomůže tak k prosperitě této krásné lokality,“ okomentoval volbu zaměstnanců Ivo Kaňák, ředitel nošovického pivovaru.

Mezi dalšími podpořenými subjekty je například Charita Ostrava, která získala částku 120 000 Kč. „Hlavním cílem našeho projektu je zlepšení životního prostředí a šetrné nakládání s vodou. Díky spořičům výrazně snížíme spotřebu vody v jednom z našich domů a zároveň vybudujeme čističku odpadních vod,“ říká k plánům na využití finanční dotace Martin Pražák, ředitel Charity Ostrava.

Prostřednictvím programu Prazdroj lidem, který pomáhá v regionech, kde Plzeňský Prazdroj působí, získaly neziskové organizace v uplynulých 13 letech částku 31 milionů korun. Úspěšně se zrealizovalo téměř 200 projektů, které zlepšily život místním obyvatelům a pomohly zanechat odkaz dalším generacím. Mezi úspěšné organizace se každoročně rozděluje 2,5 milionu korun. O tom, kam budou peníze z programu směřovat, rozhoduje sama veřejnost, odborná porota, ale i zaměstnanci pivovaru. Do veřejného hlasování se pravidelně zapojuje okolo 10 tisíc lidí.

 

PRAZDROJ LIDEM 2015: Podpořené projekty

Využití sluneční energie na Bezručově chatě na Lysé hoře Klub českých turistů
Nové venkovní přírodní hřiště u turistické chaty Prašivá Klub českých turistů
Mezinárodní festival pěveckých sborů Baška 2016 Lašský smíšený pěvecký sbor Baška
22. Mezinárodní folklorní festival CIOFF/IOV Frýdek-Místek 2016 DFS Ostravička
Centrum vzdělávání Mobilního hospice Ondrášek, o.p.s. Mobilní hospic Ondrášek, o.p.s.
37. ročník „Turnajů šachových nadějí“ Beskydská šachová škola z. s.,
Zdravý pohyb Centrum sociální pomoci Třinec
Šetrné zacházení s vodními zdroji a ekologické hospodaření s odpadní vodou v Charitě Ostrava Charita Ostrava
Digitalizace knih – šance pro ženy s handicapem! TRIANON, z. s.
Pamatuj a pracuj! MENS SANA, o.p.s
Ochrana vod v ZOO Ostrava Zoologická zahrada Ostrava
Připravená škola Renarkon o.p.s.
Environmentální výchova v Městské knihovně Havířov Městská knihovna Havířov
Efektivní řízení pacientské organizace v Moravskoslezském kraji s cílem šířit osvětu a informace o Parkinsonově nemoci mezi nemocnými, pečujícími a odbornou veřejností Parkinson-Help o.s.

 

Speciální bonus v rámci hlasování veřejnosti: Využití sluneční energie na Bezručově chatě

Speciální bonus v rámci hlasování zaměstnanců: Nové venkovní přírodní hřiště v Prašivé

Nejvíce oceněné projekty:

Využití sluneční energie na Bezručově chatě na Lysé hoře

Slavná Bezručova chata od letošního roku znovu zdobí vrchol Lysé hory. Díky využití sluneční energie se zmenší její energetická závislost na primárním dodavateli elektrické energie a dojde ke snížení její tzv. energetické stopy.  Chata zároveň představí návštěvníkům praktickou ukázku možného snižování energetické závislosti podobných objektů.

Nové venkovní přírodní hřiště u turistické chaty Prašivá

Prašivá je oblíbený cíl Beskyd. Poblíž turistické chaty bude vybudováno krásné přírodní hřiště s dřevěnými prvky, které ideálně zapadne do horského prostředí. Chybět nebude ani dřevěný medvěd, symbol Prašivé.

Mezinárodní festival pěveckých sborů Baška 2016

Lašský smíšený pěvecký sbor Baška uspořádá 4. ročník MFPS Baška 2016, jediného festivalu v České republice zaměřeného na dospělé amatérské pěvecké sbory. Festival ponese název zpěváka Eduarda Hakena, který je čestným občanem obce Baška. Festivalem připomene 20. výročí úmrtí tohoto významného českého umělce.

Sdílet článekTweet about this on TwitterShare on Facebook
Předchozí článek

Siemens bude do roku 2030 CO2 neutrální

Následující článek

Zaměstnanci ujeli vypůjčenými elektromobily 15 tisíc kilometrů

- RegioBiz -

- RegioBiz -

Informační portál o dění v českých a moravských firmách s důrazem na jejich veřejné aktivity