Šestý ročník projektu Voda pro Afriku vynesl 600 tisíc korun z benefičního prodeje designových křišťálových karaf na vodu. Stoprocentní výtěžek z prodeje karaf byl opět věnován na sbírku Skutečná pomoc, kterou organizuje Člověk v tísni. Získané finanční prostředky budou použity na opravu vodních vrtů, které slouží jako zdroj pitné vody pro obyvatele jižní části africké Etiopie.

“Věříme, že má smysl pomáhat lidem v nouzi zejména v místě, kde žijí. Voda je základem života, ale bohužel i příčinou řady nepokojů. Společně můžeme pomoci tento problém řešit na chudém etiopském venkově, kam výtěžek směřuje,“ říká Marcela Dvořáková, výkonná ředitelka komunikace a marketingu Veolia Česká republika. Celý výtěžek z prodeje karaf této edice bude použit na zásobování pitnou vodou jihoetiopské obce Teso a pomůže jejím 4 200 obyvatelům.

Momentka z vesnice vesnice Mito Dubela. Foto: Člověk v tísni

Momentka z vesnice vesnice Mito Dubela. Foto: Člověk v tísni

Buď pro vodu, nebo do školy

Veškeré finanční prostředky získané z prodeje karaf věnoval Nadační fond Veolia na sbírku Skutečná pomoc neziskové organizace Člověk v tísni, která za tyto prostředky realizuje opravy vodních vrtů v africké Etiopii, kde až 74 % venkovanů nemá přístup k nezávadné vodě.

V posledních letech se vlivem jevu El Niňo situace na některých místech Afriky zhoršila, namísto očekávaných dešťů přišlo sucho, vodu potřebují tedy nejen domácnosti, ale i místní farmáři.

„Za uplynulých šest let poskytla Veolia na podporu vodních zdrojů v Etiopii již 3 160 000 korun. Výtěžek z 5. ročníku projektu ve výši 760 tisíc korun byl využit na vybudování zdrojů vody pro vesnice Mito Dubela a Buko Timbane v okrese Alaba na jihu Etiopie. Humanitární organizace Člověk v tísni, která v Etiopii dlouhodobě poskytuje rozvojovou pomoc, je pro nás garantem profesionality při poskytování konkrétní pomoci i hospodárného využití finančních prostředků,“ uvádí ředitelka Nadačního fondu Veolia Vendula Valentová.

Výtěžek z prodeje karaf přispívá od roku 2010 každoročně k dostupnosti čisté nezávadné vody pro Etiopany na jihu země.

Ženy a dívky z etiopské vesnice Gayo odnášejí z dešťovou vodu; k čištění používají tablety. Martchan / Shutterstock.com

Ženy a dívky z etiopské vesnice Gayo odnášejí z dešťovou vodu; k čištění používají tablety. Martchan / Shutterstock.com

„Projektem Voda pro Afriku se snažíme společně přispět ke zlepšení této situace. Pomáháme lidem, kteří zatím pro vodu musí putovat pěšky i několik kilometrů. Díky těmto penězům budujeme zdroje pitné vody v etiopských vesnicích, kde je pitná voda vzácností,“ uvedl Šimon Pánek, ředitel organizace Člověk v tísni.

Petra Vránová z Člověka v tísni, která v Etiopii na projektu pracovala, vysvětluje, že přístup k vodě ovlivňuje i další oblasti, v nichž organizace Etiopanům pomáhá. „Jednou z nich je budování škol či mentoring pro tamní učitele. Jenže, aby do škol chodily děti záleží i na tom, jak daleko je zdroj nezávadné vody,“ vysvětluje Vránová. O zásobování vodou se totiž ve vesnicích starají především ženy a děti. „Pokud pro vodu vyrazí ráno a za hodinu ji donesou domů, stihnou vyučování, ovšem, pokud jim cesta pro vodu trvá několik hodin tam a zpět, do školy nejdou,“ vysvětluje Vránová.

Karafy pomáhají i v Česku

Křišťálové karafy vyrábějí v tradičním sklářském regionu v Novém Boru. Balení a expedici pro e-shop zajistila již popáté pražský denní stacionář Pohoda, která poskytuje sociální služby dospělým lidem s mentálním a kombinovaným postižením.

Za vydělané peníze letos organizace pořídí do relaxační a stimulační místnosti pomůcku, která má s vodou také hodně společného – speciální vodní sloupec.

“Asi nejvíce jsme pyšní za to, že za roky, kdy pro Veolii karafy naši klienti balí, se ani jedna nerozbila. A pak samozřejmě na to, že zapojením do projektu postižení lidé dokazují nejen to, že dokážou odpovědně pracovat, ale i myslet na druhé,“ uvedli zástupci Pohody.

Momentka z vesnice vesnice Mito Dubela. Foto: Člověk v tísni

Momentka z vesnice vesnice Mito Dubela. Foto: Člověk v tísni

VODA PRO AFRIKU v datech /2010 – 2015/

• Projekt organizují Nadační fond Veolia a Veolia Česká republika.
• Za 6 let projektu /2010 – 2015/ Veolia věnovala Člověku v tísni na budování, opravu a využití zdrojů pitné vody v jižní Etiopii 3 160 000 korun.
• Věnované finanční prostředky pocházejí ze 100% výtěžku benefičního prodeje karaf a z dalších darů.
Voda nad zlato
• Člověk v tísni působí na jihu Etiopie již více než 10 let. Cílem jeho dlouhodobé práce je budování systému správy vodních zdrojů, který zajistí dostatek vody i v dobách sucha a krize. Lidé za vodu platí.
• Až 74 % etiopských venkovanů nemá přístup k nezávadné vodě. Na nemoci způsobené nedostatkem pitné vody zemře v Etiopii až 55 tisíc malých dětí ročně.
• Finanční prostředky získané ze 4. a 5. ročníku /2014, 2015/ byly využity na kofinancování dvouletého projektu Člověka v tísni „Zajištění udržitelného přístupu k pitné vodě v Alaba Special woreda, Etiopie“.
Karafy z Nového Boru
• Za 6 dosavadních ročníků projektu bylo formou každoroční benefiční akce úspěšně prodáno 5 500 křišťálových karaf navržených předními výtvarníky Danielem Pirščem a Jiřím Pelclem.
• Karafy vyrábějí v tradičním sklářském regionu v Novém Boru. Celý proces výroby je čistě ruční záležitost. Každá karafa je unikát.
Pohoda balí
• Karafy zakoupené prostřednictvím nadačního e-shopu již pátým rokem balí a expedují v Denním stacionáři Společnosti Pohoda, který se stará o mentálně postižené klienty.
• Od počátku spolupráce Pohoda se svými klienty zabalila a odeslala cca 1 000 balíků s více než 3 000 karaf.
Sdílet článekTweet about this on TwitterShare on Facebook
Předchozí článek

Den dětské onkologie si připomněli i uživatelé aplikace EPP Pomáhej pohybem

Následující článek

Karlovarské minerální vody opět podpoří spisovatelské umění blogerů

Horáková Petra

Horáková Petra

Šéfredaktorka MY89.cz Petra Horáková se dlouhodobě věnuje tématu odpovědného podnikání. Byla u startu pravidelných příloh Hospodářských novin věnovaných oblasti CSR, účastní se i odborných konferencí a diskusí. Čtyři roky se věnovala projektu TOP 25 žen českého byznysu. Petra začínala svou novinářskou dráhu v polovině 90. let jako redaktorka ostravské přílohy deníku MF DNES.