Zatím jsou v olomoucké firmě PlanetCare jen dva, přesto rozjíždějí byznys za stovky milionů korun. Před pár lety u piva vymysleli vícekomorový plastový vak na ekologické třídění odpadů, nechali postavit speciální výrobní linku a zájem prodávat jejich EcoTwinBag projevil už i největší světový obchodní řetězec Walmart.

Zjednodušit třídění odpadu a snížit náklady na jeho likvidaci má lidem nový vícekomorový pytel na odpadky, jehož výrobu zřejmě jako první na světě zahájila olomoucká společnost PlanetCare.

Nový pytel, zatím se dvěma komorami, bude určen pro směsný odpad a plasty, které jsou podle jednatele firmy Filipa Hůlky největší zátěží pro životní prostředí.

Foto: PlanetCare

Foto: PlanetCare

Kdo by si myslel, že ekologické odpadkové pytle s názvem EcoTwinBag jsou nějaký složitý výtvor, je na omylu. „Jedná se o obyčejný igelitový sáček, který se vloží do běžného odpadkového koše, a zatímco jedna část slouží na použité plasty, do druhé se vkládá směsný odpad. Když je vak plný, vytáhne se a u nejbližšího kontejneru ho majitel jemným natrhnutím rozdělí a každou část vhodí do příslušného kontejneru,“ vysvětluje Filip Hůlka.

Ekopytle mají ulehčit domácnostem tím, že nemusí mít několik košů na různé druhy odpadu, stačí jim jeden.

„Jedná o naprosto jednoduchou pomůcku, která umožní třídit odpad i tam, kde s tím byly dosud problémy. Díky ekopytlům bude moci v budoucnu uživatel oddělit recyklovatelné položky jako jsou sklo, kartony a plasty od směsného odpadu,“ předestírá Hůlka, bývalý učitel češtiny. Firma má totiž v plánu i čtyřkomorové pytle.

Přestože „hoši u piva“ vymysleli ekologickou pomůcku pro domácnosti už před čtyřmi lety, na trh ji uvádějí až nyní. Problém byl s výrobní linkou. Nikdo neuměl zkonstruovat takto technologicky náročné výrobní zařízení, které by dokázalo spojit více komor do jednoho sáčku.

“Oslovili jsme osmdesát až sto vývojářských firem v různých částech světa, vlastně na všech kontinentech, bohužel marně. Neuměli to ani Číňané, Američané po nás zase chtěli půl milionu dolarů jako zálohu s tím, že se nám za rok ozvou, jak pochodili,“ popisuje zdlouhavé peripetie jednatel.

Přečtěte si celý příběh společnosti PlanetCare na sesterském webu MY89 – zde ».

Nakonec se v hledáčku vynálezců ocitly dvě české firmy. Jedna ze Dvora Králové, druhá z Olomouce. Společnost PlanetCare se rozhodla pro tu druhou. „Vývojářskou firmu Cázer jsme oslovili v roce 2013. Vyvinula speciální výrobní linku schopnou vyrábět produkt ve velkém, zajistila také výrobní prostory a obsluhující personál. Linka v Olomouci má oproti té ve Dvoře Králové dvojnásobnou kapacitu, je ale také dvakrát dražší,“ vysvětlil Hůlka, jehož firma za linku zaplatila téměř 15 milionů korun.

Firma věří, že se jí náklady brzo vrátí. „Naše odpadkové pytle zaujaly nejen české, ale i zahraniční obchodní řetězce. Produkt jsme úspěšně otestovali na několika stovkách lidí a požádali o zpětnou vazbu také mezinárodní experty. Zájem prodávat EcoTwinBag projevily například největší světový obchodní řetězec Walmart, stejně jako britská společnost Interplas či německá Deiss,“ prozradil Hůlka.

 

Sdílet článekTweet about this on TwitterShare on Facebook
Předchozí článek

Harold Bicycles: Ti z dřevěnými blatníky. O firmě, která vznikla z vášně pro design a retro styl

Následující článek

ČEZ se zavázal významně snížit uhlíkovou stopu

Stypková Marie

Stypková Marie

Novinařině se věnuje dvacet let. Začínala v regionálních denících.
Mezi její největší úspěchy patří vítězství v novinářské soutěži vydavatelství VLP Ombudsman čtenářů za sérií článků o nejmladších bezdomovcích. Jako vedoucí redaktorka pracovala také v týdeníku Sedmička nebo 5 plus2.