V rámci šestnáctého ročníku tradiční Svatováclavské slavnosti se v sobotu 10. září na Zámku Dobříš otevřela výstava Ve znamení tří deklarací.

Výstavní projekt přibližuje postoje a postavení šlechty v Československu v kontextu mnichovských událostí roku 1938 a následně okupace českých zemí nacistickým Německem. Hlavní pozornost je věnována představitelům šlechtických rodů, kteří stáli u vzniku deklarací proklamujících podporu českému státu a národu. Stranou pozornosti nezůstávají ani otázky související s kolaborací šlechty na jedné straně a jejím zapojením do protinacistického odboje a s tím souvisejícími postihy na straně druhé.

„Šlechta jako taková stále vyvolává četné a vášnivé diskuse. Proto je mým přáním, aby tento výstavní projekt nejen připomenul statečnost řady osobností pocházejících z aristokratického prostředí, ale především aby poskytl plastický a neideologický pohled na citlivé téma v kontextu jedné z nejtěžších kapitol našich novodobých dějin,“ říká kurátor výstavy, historik a ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Zdeněk Hazdra, který tento projekt připravil společně s kolegyní Ditou Homolovou Jelínkovou, historičkou působící rovněž na ÚSTR.

Tato putovní výstava se již od října 2014 postupně představila veřejnosti na Novoměstské radnici v Praze, na zámcích Loučeň, Pardubice, Žďár nad Sázavou a Častolovice, dále v Lomnici u Tišnova, Luhačovicích, Českém Krumlově, Klatovech a Jilemnici.

Výstava bude veřejnosti přístupna do 31. října 2016.

www.zamekdobris.cz

Sdílet článekTweet about this on TwitterShare on Facebook
Předchozí článek

Tip na výlet: Idylické zahrady v českokrumlovských klášterech

Následující článek

Novou alej k zámku Zbiroh vysadily děti během 72 hodin

Editor

Editor