Delibutus latinsky znamená mazat se mastí. A právě tento název zvolil sedmadvacetiletý Tomáš Mašín z Ústí nad Labem pro svou firmu, která se zabývá výrobou konopných mastí.

Mašín si firmu otevřel před čtyřmi roky. Začátky ovšem spadají ještě dál; o své první konopné mastičky se pokoušel, když mu bylo osmnáct let. Tehdy mu pomáhala babička. Odnesl jí zavařovací sklenice plné nasušeného konopí a na papírku naškrábaný výrobní postup. “Vyráběli jsme je z lékařské vazelíny,” popsal šéf a zakladatel firmy Delibutus v rozhovoru pro Mf Dnes.

Tomáš Mašín spolu se zaměstnanci. Foto: delibutus.cz

Tomáš Mašín spolu se zaměstnanci. Foto: delibutus.cz

První mastičky používali jeho prarodiče na bolavé klouby. Tehdy však hmota v kelímcích obsahovala analgerickou složku, známou jako THC. “Výhoda domácích mastiček tedy byla, že i tlumily bolest,” připomněl v už citovaném rozhovoru Mašín.

V komerčních produktech se ovšem THC vyskytovat nesmí, proto dnes ve firmě používají technické konopí, které tuto látku neobsahuje. Jejich produkty se řadí mezi přírodní kosmetiku, obsahují jen přírodní látky. Neobsahují ani vazelínu, jako tomu bylo na začátku. “My nejsme chemici, nemáme laboratoř a chtěli jsme vyrábět mastičky starým způsobem,” řekl MF Dnes.

Unikátní je, že vyrábí mast inspirovanou 4 000 let starým receptem ayurvédské medicíny.

Materiál na výrobu mastí nakupují od českých firem, technické konopí si pěstují sami, mají vlastní pole mezi Ústím a Děčínem o rozloze jeden hektar.

Nyní zaměstnává Mašínova konopná manufaktura sedm lidí, její produktové porfolio zatím obsahuje 25 produktů přírodní kosmetiky. Na svém e-shopu přijímá objednávky i mimo Českou republiku, například z Bulharska nebo ze sousedního Slovenska.

Sdílet článekTweet about this on TwitterShare on Facebook
Předchozí článek

Výjimečné vozy: Devět veteránů ŠKODA na akci ,Schloss Bensberg Classics’

Následující článek

Extrémní sucho: České firmy se snaží snížit spotřebu vody

Daniel Severa

Daniel Severa